ūüďćEast Sacramento¬†ūüďćLand Park¬†
‚úČÔłŹ info@fancyfeetdance.net¬† ‚úÜ(916) 451-4900

Recital 2022 Show (A) 8:30am

Welcome Dance Families

  • Please make sure you enter through the main theater doors only in between dances as it does disrupt the dancers on stage.
  • Dancers are to remain backstage during the 60-90 min performance.
  • Dancers will be excused from the stage at the end of our finale by class.
  • Please use the side of the stairs to pick up your dancer when the class name is called.

1. Mary Poppins
Class:
Thursday 4pm Ballet/Tap/Hip Hop
Choreographer:
Elizabeth Ercila-Adragna  
Dancers:
Dylan Magagnini, Quinn Curry, Mila Reed, Blythe Fennessy, Josie Cates

2. The Mice Chorus
Classes
: Wednesday 10am, Thursday 10am & Saturday 8:30am Fancy Toes ages 2-3
Choreographers: Kristin Marshall and Rachel Angulo
Instructors: Elizabeth Ercila and Rachel Angulo 
Dancers: Molly Cheetham, Lily Grace Johnson, Eleanor Johnson, Ariadne Hagen, Isabella Ercila, Jasmine Haber, Francesco Norman, Marisela Borruso, Katharine Ridino, Winette Stanfill, and Daphne Duncan.

3. Alice in Wonderland
Class:
Thursday 6pm 
Choreographer: Kristin Marshall
Instructors: Lindsay Ronquillo 
Dancers:  Zoe Morris, Ugochi Dimel, Jaylena Bolds, Rilee Willett, Annabelle Hinojos, Kylie Saetern, Scarlett Silva, Lillian Montano-Grass

4. Can You Feel the Love Tonight
Class
: Thursday 5pm Acrobatic Arts level 2
Choreographer: Lindsay Ronquillo
Dancers: Giana Carboni, Frankie Milliken, Nicolette Milliken, Charlotte Santolini, Kylie Saetern

5. Where You Are
Classes
: Tuesday 10am and Wednesday 11am Ballet/Tap ages 3-4
Choreographer: Kristin Marshall
Instructor: Elizabeth Ercila 
Dancers: Reese Common, Charlotte Blucher, Maggie Webber, Amelia Timmermann, Bridget Teague, Violet Radloff, River Sarabia, Olive Bosley

6. When You Believe
Class: Thursday 4pm Princess Ballet/Tap ages 4-7
Choreographer: Rachel Angulo  
Dancers: Analise Mercado, Mia Andrighetto, Zaleyah Deliska, Gabriela Herrera, Anabel Herrera

7. Gotta Find You
Class:
Monday 4PM Lyrical Level 1 ages 5+
Choreographer: Kristin Marshall
Instructor: Jenna Miller 
Dancers: Isabella Burke-Bonney, Ella Edwards, Ava Morris, Kaylinn Lakich, Betty Lakich, and Sydney Soluri.

8. Colors of the Wind
Class
: Thursday 4pm Ballet level 2
Choreographer: Lindsay Ronquillo
Dancers: Grace Converse, Kate Curry, Khloe Magagnini, Kinley Magagnini, Audrina McKenzie

9. Aristocats
Class
: Saturday 9:30am Ballet/Tap ages 5-6
Choreographer: Kristin Marshall
Instructor: Chloe Falzarano 
Dancers: Claire Werlich, Daisy Levene, Anna Dorokhova, Rosalinda Valencia, Ruby Valencia, Ruth Valencia, Abigail Chavez, Veronica Ostheimer, Scarlett Blumberg

10. What Else Can I Do
Class
: Saturday 10:30am Ballet/Tap/Hip Hop ages 5-7
Choreographer: Angel Cannon
Dancers: Elizabeth Lott, Saylor Sahadeo, Kaylee Gulliver, Sophia Van, Madison Webster, Fiona Gilmore, Belen Tobin, Royalty Clark, Zabryna Macalma, Sophia Rivera

11. Le Festin
Class
: Saturday 11:30am Ballet level 1
Choreographer: Alexis Boseman
Dancers: Isaac Lam,  Madeline Amarnath, Abigail Herrera, Lilli Harris, G'Vonnie Clark, Zoey Weinberg, Iliana Costello, Anna Zimmer, Ruby Lam

12. True To Your Heart
Class:
Thursday 6pm Hip Hop level 1
Choreographer: Lauren Falzarano
Dancers: Zachary Morris, Mayzie Jones, Itzayana Reyes, Jaylynn Bolds, Sienna Montoya, Sophia Orta 

13. Clouds
Class:
Thursday 5pm lyrical level
Choreographer: Lauren Falzarano
Dancers: Virginia Ruger, Rilee Willett, Audrina McKenzie, Citlali Bolanos

14. In Summer
Class: Saturday 9:30am Ballet/Tap ages 3-4
Choreographer: Angel Cannon
Dancers: Ava Duraso, Evelyn Werlich, Elise Amarnath, Reagan Cochran, Peyton Cochran, Mia Rodriguez, Zia Rose LaPorte, Sophie Magnan-Harmany, Penelope Arrington, Harper Blumberg, Dawn Haber

15. Happy Working Song
Class:
Thursday 11am Ballet/Tap ages 3-4
Choreographer: Rachel Angulo
Dancers: Olive Bosley, Delilah Endelman, Madeline Ostheimer, Lila Littlefield

16. Eyes on Me
Velocity Dance Company

Choreographer: Kristin Marshall
Dancer: Abigail Teague

17. Like Villains Do
Class:
Saturday 9:30am Hip Hop level 1 ages 5+
Choreographer: Alexis Boseman
Dancers: Elizabeth Pullen, Cambria Faustino, Elle Turner, Tristyn Burton, Holly Lam, Adelina Deller, Benjamin Deller Everett Norman  

18. Coco
Class:
Tuesday 6pm Ballet/Tap/Hip Hop
Choreographer: Alexis Boseman 
Dancers: Penelope Christi, Aubrey Valentine, Emerie Hooker, Aiyana Magana, Isabel Herrera, Marlie Marquardsen 

19. Alice in Wonderland
Class:
  Saturday 10:30am Ballet Level 2
Choreographer: Kristin Marshall
Instructors:  Chloe Falzarano 
Dancers: Lily Davison, Jessica Van, Vienne Eadie , Abigail Teague, Kylie Saetern, Rilee Willett

20. I Won’t Say I’m in Love
Class:
Wednesday 4PM Ballet level 1
Choreographer: Rachel Angulo 
Dancers: Mia Olson, Amira Ross, Coraline Steffen, Mayzie Jones, Jayden Linster, Noe Takehara, Iliana Costello, Ruby Schasiepen, Juliana Jian 

21. Father Daughter Dance
Choreographer:
 Angel Cannon
Dancers: Ava and Daniel Morris & Sophia and Ken Van



Thank you to our amazing staff of instructors and teachers assistants!

Rachel Angulo,  Jocelyn Biedler, Alexis Boseman, Jill Braden, Madelayne  Bagwill, Elizabeth Ercila-Adragna, Chloe Falzarano, Lauren Falzarano, Xochitl Lopez, Kristin Marshall, Jenna Miller, Lindsay Ronquillo, & Angel Cannon, Bailey Flath, Tatiana Uriella

Teacher Assistants: Gigi Adragna, Giada Bhan, Sofia Dominguez, Marley Montecinos, Maya Young, Audra Polhemus.

Please use the side of the stairs when your child’s dance class is called for pick up.