📍East Sacramento 📍Land Park 
✉️ info@fancyfeetdance.net  ✆(916) 451-4900

Recital 2022 Show (D) 3:30pm

Welcome Dance Families

  • Please make sure you enter through the main theater doors only in between dances as it does disrupt the dancers on stage.
  • Dancers are to remain backstage during the 45-60 min performance.
  • Dancers will be excused from the stage at the end of our finale by class.
  • Please use the side of the stairs to pick up your dancer when the class name is called.


  1. Cinderella
    Velocity Dance Company
    Choreographer: Alexis Boseman
    Dancers: Abigail Teague, Audra Polhemus, Ella Washington, Emma Russell, Giuliana Bossi, Greer “Gigi” Gorham, Harper Polhemus, Isabella Gutierrez, Isaiah Bossi, Kylie Saetern, Lillian Montano-Grass, Marley Montecinos, Maya Young, Rilee Willett, Talia Morong, Therese Mallari, Zoe Morris 

  2. I See the Light
    Class: Monday 6pm Princess Rapunzel Ballet/Ta[
    Choreographer: Angel Cannon
    Dancers: Sierra Frawley, Luna Jones, Danielle Moose, Fiona Lynch, Samone Bell, Malia Smith, Penelope DeMartini, 
    Camila Anderson

  3. I Won’t Say I’m in Love
    Class:
    Monday 5pm Ballet level 1
    Choreographer: Rachel Angulo
    Dancers: Elizabeth Welch, Evelyn Durkee, Everly Hamilton, Eliana Anderson, Ellie Patel, Juliana Jian, Bria Lee, Nyla Salinas,
    Mila Forakis, Ayla Bowhay, Jeanine Yates

  4. Sleeping Beauty
    Class: Tuesday 6pm Ballet/Tap (Land Park)
    Choreographer: Lindsay Ronquillo
    Dancers: Claire Ard, Violet Fairman, Matilda Rogus, Elizabeth Nelson, Emi Matsumoto, Asami Matsumoto, Helen Thompson, Samone Bell, Isla Moon, Isabela Jimenez Henderson, Gracie Chikasawa, Gianna Martin, Izzy LaCasse, Hannah Cissney

  5. No Matter Where You Are
    Class: Tuesday 5pm Contemporary level 2
    Choreographer: Kristin Marshall
    Instructor: Rachel Angulo
    Dancers: Audra Polhemus and Harper Polhemus

  6. Introducing Me
    Class: Monday 5pm Princess Ballet/Tap (Land Park)
    Choreographer: Kristin Marshall
    Instructor: Jenna Miller
    Dancers: Finley Scharg and Ariel Ruan

  7. Aristocrats
    Class: Monday 6pm Ballet/Tap/Hip Hop (Land Park)
    Choreographer: Kristin Marshall
    Instructor: Jenna Miller
    Dancers: Rose Bidinger, Adelaide Rice, Hattie Mackey, Rosemary Houston, Juniper Chumney, Ella Scharg, Helen Thompson,
    Sofia Redman, Ariana Persons

  8. Friend Like Me
    Class:
    Wednesday 5pm Musical Theater
    Choreographer: Angel Cannon
    Dancers: Clara Durkee, Elle Shields, Gia Vahle, Lotus Prattsmith, Claire Korose, Nora Taefi, Leila Dahl, Hyat Maita, Karson Warren, Clara Brown, Emily Wong

  9. Rises the Moon
    Velocity Dance Company
    Choreographer: Kristin Marshall
    Dancer: Audra Polhemus

  10. Poor Unfortunate Souls
    Class: Thursday 6pm Jazz/Musical Theater
    Choreographer: Angel Cannon
    Dancers: Jillian Brown, Greta Scolari-Armenta, Louisa Scolari-Armenta, Cleo Garza, Vivienne Burge, Madison Crase, Jean Zook, Melody Longacre, Katherine Mulloy

  11. Don’t Want to Miss a Thing
    Velocity Dance Company
    Choreographer: Alexis Boseman
    Dancers: Harper Polhemus and Giuliana Bossi

  12. Dum de Dum
    Class: Saturday 9am Ballet/Tap
    Choreographer: Lauren Falzarano
    Class: Helen Mackey, Reagan Osborne, Penny Cuchna, Saoirse Dunn

  13. Do It
    Velocity Dance Company
    Choreographer: Alexis Boseman
    Dancers: Audra Polhemus, Harper Polhemus, Giuliana Bossi, Maya Young

  14. Un, Dos, Tres
    Velocity Dance Company
    Choreographer: Elizabeth Ercila-Adragna
    Dancers:  Abigail Teague, Rilee Willett, Kylie Saetern

  15. Father Daughter
    Choreographer:
    Angel Cannon
    Dancers:  Hayat and Samer Maita, Ellie and Anish Patel, Bria and Benjamin Lee, Reagan and Jeff Osbourne 


 


Thank you to our amazing staff of instructors and teachers assistants!

Rachel Angulo,  Jocelyn Biedler, Alexis Boseman, Jill Braden, Madelayne  Bagwill, Elizabeth Ercila-Adragna, Chloe Falzarano, Lauren Falzarano, Xochitl Lopez, Kristin Marshall, Jenna Miller, Lindsay Ronquillo, & Angel Cannon, Bailey Flath, Tatiana Uriella

Teacher Assistants: Gigi Adragna, Giada Bhan, Sofia Dominguez, Marley Montecinos, Maya Young, Audra Polhemus.

Please use the side of the stairs when your child’s dance class is called for pick up.